Historia szkoły

Radzików Wielki zlokalizowany jest we wschodniej części Niziny Mazowieckiej, w powiecie siedleckim 18 km od Siedlec. Jest to miejscowość typowo rolnicza z przewagą uprawy zbóż oraz hodowlą bydła, czemu sprzyjają rozległe łąki torfowe. Wzdłuż tych łąk płynie rzeka Liwiec w rozlewisku której wiosną spotkać można przeróżne gatunki ptaków. Ostoją są łabędzie, bociany, mewy, kaczki, gęsi. W korycie rzeki swoje domy budują bobry.

Są też duże kompleksy leśne w obrębie których swoje lokum znalazły ciekawe gatunki zwierząt. Wszystko to tworzy niepowtarzalny i różnorodny przyrodniczo region o którym przed laty pisał poeta:

„Oj, śliczna to ziemia to nasze Mazowsze!
I czysta tam woda, i powietrze zdrowsze,
I sosny roślejsze, i dziewki kraśniejsze,
I ludzie mocniejsi, i niebo jaśniejsze.”

Teofil Lenartowicz

Historia szkoły

Szkoła w Radzikowie istnieje od 1937r. Początkowo mieściła się w budynku parafialnym, były to kl. I – V, później została rozwiązana i dzieci chodziły do szkoły w Radzikowie Stopkach. W 1956r.  Ks. Kan. Kazimierz Dymitrowicz obecny patron szkoły przekazał plac parafialny pod budowę nowej szkoły i stanął na czele komitetu jej budowy.

Warunki lokalowe mamy dobre, uczniowie z bardziej odległych okolic dojeżdżają autobusem. Budynek szkoły był już dwukrotnie rozbudowywany.

W 1996 roku oddano do użytku salę gimnastyczną i dwie sale lekcyjne, sanitariaty i kotłownię. W 2002 roku oddano do użytku cztery sale lekcyjne.